مثالهایی از نتایج موفق اجرای کوچینگ

مثال 1) مدیر ارشد یک سازمان تحت استرس‌های کاری بسیار زیاد دچار واکنش‌های هیجانی می‌شد و در این شرایط تصمیم‌هایی می‌گرفت که تحت تاثیر اتفاقات لحظه‌ای بود. در فرآیند کوچینگ به این مدیر کمک شد تا دلیل هیجانات خود را بشناسد و بر تاثیر این هیجانات بردیگران آگاه گردد و بتواند راه‌کارهایی را در زمان بروز هیجانات اتخاذ کند که خردمندانه تصمیم بگیرد.

مثال 2) شرکتی در زمینه تکنولوژی در شرایط مطلوبی قرار داشت اما قصد داشتند تا به سطح بالاتری از کیفیت ارائه خدمات دست پیدا کنند و فرآیند فروش خود را تقویت کنند. در فرآیند کوچینگ تیمی، تیم مدیران این شرکت توانمندی‌های درونی سازمان را کشف کردند و براساس توانمندی‌های موجود برنامه‌ریزی آینده مطلوب را انجام دادند. تغییر تفکر و رویکردها در تیم مدیریتی باعث افزایش میزان فروش و ارتقاء سطح خدمات شد. در فرآیند کوچینگ تیمی، مدیران متوجه شدند که دلایل موفقیتشان چه بوده و چگونه می‌توانند موفقیت‌های بزرگتری را تجربه کنند.

مثال 3) یک مدیر جزیی‌نگر درشرکت که درگیر جزییات اجرایی تیم خود بود و با این رویکرد قدرت خلاقیت تیم را صلب کرده‌ بود ، در فرآیند کوچینگ به او کمک شد تا این ویژگی خود را درست ببیند، به دیگران فضای فعالیت بدهد و در زمان‌های نیاز وارد جزییات بشود و در نهایت تیمی با انرژی بالاتری نسبت به قبل داشته باشد.

مثال 4) وزیر کشوری قرار بود از یک کارخانه بازدید نماید لذا کلیه کارگران و پرسنل با جدیت مشغول نظافت و مرتب کردن کارخانه بودند.
سناریوی اول: مدیر کارخانه هنگام بازدید، مشاهده کرد کف سالن تولید روغن ریخته لذا به کارگران گفت سریعا آن را تمیز کنند.در بازدید مجدد مشاهده کرد دوباره آن نقطه روغن ریخته و کثیف شده لذا بار دیگر دستور نظافت داد. در بازدید نهایی دید باز آنجا کثیف شده لذا دستور داد گلدانی را در آنجا بگذارند تا روغن ها درون آن بریزد و به چشم بازدیدکنندگان نیاید.دقایقی بعد وزیر آمد و بازدید انجام شد اما فردای آن روز کارخانه به علت خراب شده موتور نقاله سقفی از کار و تولید افتاد.

سناریوی دوم: مدیر کارخانه هنگام بازدید دید کف سالن تولید روغن ریخته لذا تکنسین تعمیرات را حاضر کرد و پرسید چرا کف سالن روغن ریخته است ؟
تکنسین پاسخ داد: موتور نقاله خراب است لذا روغن می ریزد.مجددا مدیر سوال کرد چرا از موتور روغن می ریزد ؟
مجددا تکنسین پاسخ داد: چون کاسه نمد آن خراب است و نیاز به تعویض دارد.
لذا مدیر دستور داد سریعا نسبت به تعویض کاسه نمد اقدام شود .دقایقی بعد وزیر آمد و کارگران مشغول تعویض کاسه نمد و تعمیر دستگاه بودند و بازدید براحتی انجام شد و مجددا پس از رفتن وزیر امور به حالت عادی بازگشت و روزهای بعد نیز هیچ مشکلی برای کارخانه پیش نیامد.
سناریوی اول نمونه یک اقدام عادی و سناریوی دوم یک نمونۀ اقدام کوچینگ است که مدیر با درایت با کوچ علت ریزش روغن جلوی ضرر و زیان کارخانه را گرفت