دوره مدیریت به روش کوچینگ

سرآمدی مدیریت به روش کوچینگ در دنیای مدیریت امروز

مارتین سلیگمن، فرمول موفقيت را اینگونه بیان می کند :
“هر روز از نقاط قوتي كه تو را متمايز مي سازند در حيطه هاي اصلي و مهم زندگي ات استفاده كن تا لذت و شادي بسياري را به زندگي خود بياوري”

مدیر تنها در صورت فرانگری و داشتن تركیبی از ویژگی ها در محيط كار مي تواند رشد كند و سبب پيشرفت دیگران شود. تمامي ابعاد انسانی باید فرصت بروز در كار را پيدا كنند. اگر فرد بخواهد به بهترين خود دست يابد لازم است تمام ابعادش را با هم داشته باشد. حال مدیر اگر مي خواهد همکاران و کارکنانش را رسیده به بهترین وضعیت خودشان  كمك كند نيز همينطور. بايد تمام اين ابعاد را ببيند،  به رسميت بشناسد و وارد عمل شود.
کوچینگ نیز فرآیندی است که تنها به دانش و تكنيك اشاره نمي كند بلكه به تمامي توانمندي هايي كه انسان دارد مثل ارزش ها،‌ احساسات، شفقت و … توجه دارد. در حقيقت نقاط قوت هر فرد منابع اصلي او جهت:

 1. يادگيري
 2. تغيير
 3. عملكرد
 4. شادي و حس رضايت و دستيابي

هستند و سرمايه ای عظیم براي رسيدن از نقطه كنوني به نقطه مطلوب می باشند.
در جلسات کوچینگ، فضای گفتگو به وجود می آید تا فرد بتواند یادگیری از خود را انجام دهد.

طی گفتگو بين ذهن ها اتصال ایجاد شده و در آن انتقال ايده ها و انرژي اتفاق ميافتد. پس در واقع گفتگو،  جلسه بين ذهن ها است و جريان مشتركي از انرژي و اطلاعات توليد شده  و در آن واحد شكل مي گیرد. البته اين به وسيله زبان كه توجه افراد را هدايت مي كند، صورت مي پذيرد.

اولين مرحله  در گفتگو، اتصال است و آن لحظه اي است كه مغز و قلب طرفین گفتگو به هم متصل مي شوند و توجه را از هر چيز ديگري به آنچه مد نظر است مي آورد. و مسلما در تمام گفتگو بايد حفظ شود و دائماً كيفيت آن کنترل گردد.

دوره آموزشی کوچینگ به مدیران یا همان “مدیریت به روش کوچینگ” به آن ها كمك می كند نه تنها نقاط قوت خود، بلكه ديگران را نيز ببينند. در صورت استقرار کوچینگ در هر کسب و کار و سازمانی، موفقیت هاي زیر قابل انتظار خواهد بود.

 1. بهره برداری از استعدادهاي استفاده نشده کارکنان
 2. جذب و نگهداشت افراد موثر
 3. رشد عملكرد افراد
 4. موفقیت در جذب مشاركت كاركنان
 5. توسعه انعطاف پذيري
 6. بهبود كار تيمي
 7. افزايش پذيرش تغيير و توانايي رویارويي با تغيير در افراد
 8. كمك به شاد زیستي و رضايت كاركنان

مدیران در هر رده و سطحی می توانند با استفاده از کوچینگ عملکرد بهتری داشته باشند.
با توجه به رقابت شدید در دنیای اقتصاد امروز، کوچینگ برای مدیران  اهمیت ویژه ای پیدا کرده تا جایی که ضرورت‌ استفاده از کوچینگ برای بسیاری از مدیران محرز شده است.

کوچینگ برای مدیران یک رابطه‌ حمایتی بین آن ها و کارکنانشان است. مدیر زمانی که در نقش کوچ ظاهر می شود با طرح پرسش، گوش دادن، بازخورد دادن و بکارگیری ابزارهای سنجش به همکاران خود کمک می‌کند تا اهدافی را برای تغییر مشخص کنند و در جهت آن حرکت کنند. این اهداف می‌تواند در جهت یادگیری مهارت رفتاری، افزایش کارایی و حل مسئله باشد.

مدیرانی که کارکنان شان را کوچ می کنند می‌توانند استعدادهایشان را پرورش دهند و کوچینگ را بخشی طبیعی از مدیریت خود و جعبه‌ابزار خود می‌دانند و کوچینگ را برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار ضروری می دانند.

فرآیند کوچینگ فرآیند زیبایی است به این دلیل که همزمان که مدیر در نقش کوچ به همکاران خود کمک می‌کند بر توسعه‌ شایستگی ‌های خود هم سرمایه‌گذاری کرده است. به ‌همین دلیل کوچینگ نه‌ تنها مربوط به کارکنان است بلکه درباره‌ مدیر و موفقیت اوست.

مسائل مهم سازمانی و راهکارها :

جانشین پروری

 • جزء مشکلات اساسی بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک است.
  در مدیریت به روش کوچینگ،

بسیاری از مدیران برای مدیریت کارها و فعالیت های خود سعی می کنند بیشتر و بیشتر کار کنند که با همه ی اینها در نهایت با مسئله جدی مدیریت زمان مواجه هستند در حالیکه مدیران شایسته بجای اینکه زمان خود را در انجام فعالیت ها هزینه کنند، زمان خود را در تربیت انسان ها و نیروهای کارآمد و همسان سازی اهداف فردی کارکنان با اهداف سازمانی سرمایه گذاری می کنند.

مدیر با برنامه‌ریزی برای مدیران آینده و رشد مدیران کلیدی به جانشین پروری توجه عملی می نماید. به این صورت که از فرد منتخب می خواهد که برای حل مسائل، راهکارهای مناسب را ارائه کند و سپس با به چالش کشیدن راه حل ها و با استفاده از  ابزار پرسشگری، وی را در جهت رسیدن به راهکارهای مطمئن یاری می کند و عملا جانشینی توانمند تربیت می شود.

آموزش، چرا مشکلات سازمان ها را حل نمی کند؟

در حال حاضر اغلب سازمان ها، برای توسعه خود برنامه ریزی های مختلفی انجام می دهند. از جمله بودجه زیادی را صرف آموزش های ضمن خدمت و ارتقای سطح عملکرد کارکنان خود می نمایند. اما سوال اینجاست که این آموزش ها تا چه حد تاثیر داشته و به ارتقای عملکرد منجر شده است؟ آیا واقعا مشکل در ندانستن است؟ اگر عمیق نگاه کنیم، مشکل واقعی را در عمل نکردن به دانسته های خود می بینیم و نه ندانستن ؟ آیا واقعا برای حل معضلات فردی و سازمان هنوز هم نیاز به آموزش دارید؟ اگر نه، پس چاره چیست؟

 • مدیریت به روش کوچینگ، چاره کار است. مدیر با استفاده از رویکرد جامع، موثر و هدف محور کوچینگ به عنوان یک حامی در کنار کارکنانش خواهد بود.

تصمیم گیری و حل مساله

 • در مدیریت به روش کوچینگ، با بهره گیری از فرایند کوچینگ مشکلات تبدیل به مسئله می شود. کوچینگ کمک می کند تا بتوان مسئله و ابعاد و جنبه های مختلف آن را به طور دقیق شناخت و گزینه های ممکن برای تصمیم و حل مساله را به صورت شفاف و دقیق یافت. در کنار آن زمینه های فکر کردن به گزینه های خلاقانه نیز فراهم می شود.

مخاطبین دوره مدیریت به روش کوچینگ

مدیرانی که از وضعیت فعلی فرهنگ و رفتار کارکنان خود رضایت ندارند و به دنبال ایجاد تحول در منابع انسانی خود هستند.
مدیرانی که به دنبال تیم سازی و شبکه سازی هستند و بنا دارند کسب و کار خود را با اصول کار تیمی و شبکه توسعه دهند.
مدیرانی که می خواهند از منابع انسانی خود نیروهای وفادار بسازند.
مدیرانی که درگیر چالش یا مشکلی هستند که حل آن برایشان اهمیت دارد. مثلا برایشان مهم است که مشکل فروش یکی از محصولات اصلی خود را حل کنند.
مدیرانی که هدف دارند و رسیدن به آن برایشان حیاتی است. مثلا ورود به یک بازار جدید یا تولید و عرضه یک محصول متفاوت به بازار.
مدیرانی که در کاری به موفقیت و یا به نتیجه دلخواهشان نرسیده اند. مثلا پس از چند سال، احساس می کنند که این شغل، شغلی نیست که آن ها را راضی کند.
مدیرانی که نیاز به اصلاح روش در کار و زندگی دارند. مثلا شاید برای راضی نگه داشتن دیگران تلاش زیادی می کنند و این مساله آن ها را آزار می دهد.
مدیرانی که بین کار و زندگی، احساس توازن نمی کنند. اینکه کار، زندگی شان را تحت الشعاع قرار داده است و آن ها را آزار می دهد.
مدیرانی که نیاز دارند خود را بیشتر و بهتر بشناسند تا با شناسایی نقاط قوت خود، آنها را به بهترین نحو بکار ببرند.
مدیرانی که کسب و کارشان با توجه به تلاش و هزینه ای که برای آن می کنند، بازدهی کافی ندارد.
مدیرانی که امروز عملکرد خوبی دارند، اما می خواهند یک گام جلوتر رفته و به بهترین عملکرد خود برسند.
مدیرانی که احساس می کنند با کسب و کارشان ازدواج کرده اند و مجبورند تمام زمان شان را برای آن بگذارند.
مدیرانی که عشق و علاقه خود را نسبت به کسب و کارشان را از دست داده اند.
مدیرانی که تجارب زیادی در کسب و کار خود دارند اما تا به امروز بر روی خودشان سرمایه گذاری نکرده اند

مدیر در نقش کوچ(Coach) یا مربی چگونه رفتار می کند:

کارکنان را سرزنش نمی کند.
به نقاط قوت کارکنان توجه می کند و درصدد توسعه نقاط قابل بهبود آنها بر می آید.
به عنوان یک مدیر اثر گذار در کنار نقش های دیگر خود به عنوان حامی ظاهر می شود و در ارتقاء انگیزه منابع انسانی خود ایفای نقش می کند.
مدیریت بر مبنای هداف انجام می دهد و بجای دستورات مسقیم، از کارکنان می خواهد که هدف برای خود تعریف کنند و برنامه را از خود کارکنان مطالبه می کند.
خود را در نقش کارکنان قرار می دهد و از نگاه آنها به موضوع می نگرد(نگاه همه جانبه)
موضوعات و رفتار های منابع انسانی را پیش قضاوتی نمی کند.

سر فصل های دوره

مدیریت به روش کوچینگ چیست و با روش های مدیریتی هم خانواده (مدیر در نقش منتور، مدیر در نقش مشاور، مدیر در نقش آموزش دهنده، مدیر در نقش سرپرست) چه تفاوت ها و شباهت هایی دارد؟
سازمان کوچ گرا چیست و چگونه کوچینگ می تواند به عنوان ابزار توسعه منابع انسانی و یادگیری سازمانی مورد استفاده قرار گیرد؟
معرفی مدل کوچینگ ARNA
کوچینگ چه پیش نیازهایی برای مدیر (کوچ) و کارمند (کوچی) دارد؟ Pre-ARNA
کوچینگ چه دستاوردهایی برای کارمند (کوچی) دارد؟ (1) Post-ARNA
کوچینگ چه دستاوردهایی برای کارمند (کوچی) دارد؟ (2) Post-ARNA
فرایند جلسات کوچینگ چگونه است؟ ARNA-Process
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (پرسشگری موثر / چالش گری)
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (بازخورد موثر / تشویق و تبریک)
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (گوش دادن فعال / همدلی)
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (تاکید بر نقاط قوت / مراجع محوری / اخلاق مداری)
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (ارتباط قوی و بی واسطه و توجه کامل / ایجاد اعتماد و صمیمیت)
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (ایجاد آگاهی و شفاف سازی / برنامه ریزی و تعیین هدف)
ابزارهای کوچینگ چیست؟ ARNA-Tools (مدیریت پیشرفت و مسئولیت / طراحی شیوه های عملکرد / حمایت و همراهی مداوم و انگیزه بخشی)
معرفی کوچینگ های تخصصی (کوچینگ عملکرد کارکنان / کوچینگ مدیریت و رهبری / کوچینگ سازمانی)

پیش ثبت نام دوره مدیریت به روش کوچینگ