اهمیت مدیریت سرمایه انسانی

در دنیای کسب و کار پیچیده و چالش برانگیز امروزی ، بدون شک مدیریت سرمایه انسانی به موفقیت شرکت کمک فراوانی می کند . گزارش  Deloitte Global Trends Capital Human Trends 2017 می گوید : “بازخورد مداوم برای کارکنان ، یک ویژگی مهم در پارادایم مدیریت عملکرد جدید است “.

کوچینگ کارکنان!

کوچینگ کارکنان، ابزاری مؤثر در مدیریت عملکرد کارکنان و روشی قوی برای اطمینان از این که کارکنان به خوبی انگیزه دارند و با تمام پتانسیل خود کار می­کنند. برخی سازمان ها در داشتن کوچینگ درون سازمانی برای کارکنانشان به خوبی توسعه یافته­اند که می­توانند با عنوان “داشتن فرهنگ کوچینگ” شناخته شوند. کوچینگ به عنوان یک روش صحیح و کامل مدیریت کارکنان دیده می­شود. شواهدی از کوچینگ، از مکالمات غیر­رسمی کوچینگ برای حل مشکلات روزمره تا جلسات رسمی کوچینگ در زمان مناسب یا هنگامی که یک معضل مشخص عملکردی رخ داده، وجود خواهد داشت.

کوچینگ ابزاری برای کشف پتانسیل افراد!

مدیران، اغلب کوچینگ را به­عنوان بخشی از نقش مدیریتی خود می­دانند و از آن به عنوان ابزاری جهت بیرون کشیدن همه پتانسیل افراد استفاده خواهند نمود. فرد خاصی با مهارت های کوچینگ را استخدام خواهند نمود که همیشه بتواند بدون ایجاد احساس خطر در کارکنان در صحبت با او، کارکنان را کوچ کند. مثلاً فردی که با مدیرش مشکل دارد، ممکن است آنقدری که با فردی از سازمان دیگر به راحتی صحبت می کند، با مدیرش صحبت نکند. کوچینگ کارکنان برای پیگیری غیبت و عملکرد پایین کارکنان، کسب تعهد کارکنان به تغییر سازمانی و توسعه افراد بلندپرواز در سازمان مفید است.

غالباً جلسات کوچینگ کارکنان به منظور تحقق اهداف زیر انجام­ می­شود:

1.ایجاد یک مهارت خاص یا تغییر در الگوی رفتاری

2.کمک به فرد برای این­که با فرایند یا اقدامات جدید کاری تطبیق یابد.

3.بهبود عملکرد و بهره­وری

4.کمک به کارمند برای غلبه بر مشکلات فردی و شغلی

5.بهبود روابط کاری

توسعه کارکنان یک معامله بزرگ است

یکی از مسئولیت های اصلی مدیران این است که کوچ کارکنان باشند. توسعه کارکنان یک معامله بزرگ است ، زیرا پس از همه ، به طور مستقیم به عملکرد سازمانی کمک می کند و همچنین می تواند در حفظ و نگهداری کارکنان تاثیر بگذارد .در حالی که کوچینگ اغلب ممکن است در جلسات رسمی و یا در مواجهه با مسایل اتفاق بیافتد ، زمانی وجود دارد که مکالمه خاصی با یک کارمند ضروری باشد در صورت مشاهده منطقه خاصی از بهبود برای یک کارمند مشخص ، ممکن است کوچینگ به طور دقیق مورد نیاز باشد . در نهایت ، موقعیت های زیادی وجود دارد که کوچینگ لازم است تا مهارت های کارکنان را ارتقا بخشد و همچنین نواقص و نگرانی ها را حل و فصل کنند .

کوچینگ کارکنان یک راه عالی برای مدیران است تا کارگران خود را تشویق کنند تا انگیزه خود را به وجود آورند . به جای این که به کارکنان بگویید چه کاری باید انجام شود ، یک کوچ موثر اعتماد به نفس آنها را افزایش خواهد داد ، راهنمایی را ارایه می دهد و به آنها اجازه می دهد تا به اهداف خود برسند . اگر بتوانید کارکنان را برای انجام بهترین کاری که می توانید آموزش دهید ، عزت نفس و بهره وری آنها افزایش می یابد و به شما نتایج مثبت می دهد .

کوچینگ عملکرد کارکنان

کوچینگ عملکرد کارکنان، کمک به بهبود عملکرد، اثربخشی و بهره­وری کارکنان در کار است. اغلب در بافت سازمان ها کاربرد دارد که تمرکز کلیدی آن ها بر افزایش عملکرد کارکنانشان است. سازمان­ها با استفاده از این نوع کوچینگ، انتظار دارند که ارتقای قابل ملاحظه­ای در شایستگی­ها، مهارت­ها و اثربخشی کلی کارکنان مشاهده نمایند. می­تواند هم بر مبنای فرد به فرد و هم تیمی استفاده شود. تمرکز این نوع کوچینگ، در مورد ارتقای شایستگی و اعتماد بنفس افراد است تا بتوانند به گونه­ای کار کنند که آن ها را قادر می­سازد به اهداف شخصی یا سازمانی که برای آن کار می­کنند، برسند. این نوع کوچینگ، بیشتر مناسب است برای:

1.بازیگران کلیدی در سازمان که با افزایش عمکردشان، عملکرد کلی سازمان به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

کارکنانی که بدنبال ارتقای سریع هستند و بلندپروازانی که می خواهند در آینده تمام پتانسیل درونی خود را محقق کنند.

2.کارکنان یا تیم هایی با عملکرد پایین که می خواهند سطح اعتماد نفس و شایستگی خود را افزایش دهند.

3.تیم جدیدی از افراد که برای اولین بار با هم کار می‌کنند.

دستاوردهای کوچینگ عملکرد کارکنان

مربیگری کوچینگ واقعی باعث بهبود انعطاف پذیری و کارآیی کارکنان و سازمان در تغییر می شود . مربیگری کارکنان سریعاً تبدیل به چیزی می شود که هر رهبر باید به صورت منظم انجام دهد . نتایج نشان می دهد که مربیگری بر روی هر عملکرد فرد و شاخص های عملکرد سازمانی اثر می گذارد و علاوه بر این ، مربیگری همچنین به شرکت ها کمک می کند تا مزیت رقابتی خود را بهبود بخشند ، مزایا را به حداکثر رسانده و هزینه ها را به حداقل برسانند . سو آدامز ، صاحب فروشگاه مواد غذایی ویستلر ، تعدادی از شرایطی را مشخص کرده است که درآن او مربیگری را ارزشمند یافته است از جمله :

  • برای تسهیل کسب مهارت های سریع تر ، اغلب فراتر از آموزش های پایه
  • برای افزایش تجربه کلی کارکنان در یک محیط کاری
  • برای حفظ تشویق
  • برای ایجاد یک تیم بزرگ متعهد به برتری به ویژه در زمینه خدمات مشتری