” دکتر غلامحسین رادمرد قدیری ”

چرا مشکلات من تمامی ندارد؟
راه و روش تمام افراد خوشحال و پولدار در اینستاگرام کدامست؟
چرا با این همه تلاش در حوزه کاری، به درآمدزایی دلخواهم نمی­رسم؟
چرا به جای حل مشکلات و ایجاد راه حل موثر برای آنها، خودم را با مشکلاتم تطبیق می­دهم و به دنبال مسیر اساسی حل آنها نیستم؟
اگر شما هم ذهنتان هر روز درگیر سوالات متنوعی از این قبیل است، هیچ وقت به این مقاله مراجعه نکنید!!!

شاید در سمینارها، فضای مجازی و بسیاری از سخنرانی­های حوزه کسب و کار واژه “کوچینگ” ، به گوش شما هم خورده باشد اما دقیقا نمی­دانید چیست و هیچ ذهنیتی از کوچینگ ندارید. کوچینگ از پدیده های نوظهوری است که تعاریف آن هنوز کمی مبهم و متنوع است و با بسیاری از مفاهیم مثل مدیریت، مشاوره و … مشابه در نظر گرفته می­شود؛ در صورتیکه کوچینگ تفاوت های اساسی با هرکدام دارد. با این وجود، این تفاوتها نشان دهنده برتری کوچینگ بر سایر مفاهیم نبوده و فقط نشان دهنده حوزه­های درگیر با مفهوم کوچینگ هستند. با یک جستجوی سریع در منابع فرهنگ لغت فارسی در خصوص کوچنیگ، متوجه خواهید شد که تعریفی از این واژه وجود ندارد و به معانی نامرتبط با آن خواهید رسید اما با جستجو در منابع لاتین، علاوه بر معنی با داستان های جذابی مواجه خواهید شد. ظهور این واژه از اوایل 1980 بوده است و از سال 2010 روند استفاده آن به طرز چشمگیری افزایش داشته است. در فرهنگ لغات زبان
انگلیسی “کوچینگ”، این گونه معنا شده است:

آموزش دادن یا راهنمایی کردن یک تیم یا بازیکن

اما همین معنی کوتاه، داستان بلندی دارد که از روستای کاکس (Kacs) واقع در شمال غربی مجارستان نشات گرفته است. این داستان از یک نوآوری خاص در قرن پانزدهم میلادی در این روستا شروع شده است. معاش این روستا از طریق ساخت چرخ و حمل و نقل کالا بین دو شهر وین و بوداپست تامین می­شده است که در همین حین، فردی که اطلاعاتی از آن در دسترس نیست، کالسکه ­هایی را ساخت که به نسبت سایر کالسکه ­های آن زمان راحتتر و بزرگتر بود. به مرور نام این کالسکه­ ها به اسم “کالسکه­ های کاکس” مشهور شد و در زبان انگلیسی به کوچ تغییر شکل داد؛ به طوری که این کالسکه کاملا مشهور شده و در قرن شانزدهم کاربرد فراگیری در سراسر اروپا داشته است.

در دهه سوم قرن هیجدهم، معلمان سرخانه که دانشجویان و دانش­آموزان را برای امتحان­ها آماده می­کردند، با واژه کوچ نامیده می­شدند و بدین معنا بود که دانش­آموزان به سرعت و راحتتر در امتحانات موفق می­شدند.

در دهه هشتم قرن هیجدهم، کوچ و کوچینگ در حوزه ورزشی به کار برده شد، تا آنجا که حتی امروزه برای بسیاری از ما، کوچ ها همان مربیان ورزشی هستند که علاوه بر فراهم کردن مقدمات رشد ورزشکار، دائما با فریاد به آنها دستور می­دهند و اصطلاحات و تکنیک­ها به آنها یادآوری می­کنند.

در واقع، کوچ­ ها افرادی بودند که به سایر افرادی که از لحاظ روانی و احساسی کامل سالم بوده و در عین حال برای رسیدن به اهدافشان و سر و سامان دادن به اوضاع زندگیشان به فردی احتیاج داشتند، کمک می­کردند. استفاده از کوچ به تدریج وسعت پیدا کرد، و به شکل حرفه­ای دارای چارچوب و خط مشی شد. حوزه کوچینگ به مفهوم امروزی آن در اواسط سال 1980 میلادی توسط توماس لئونارد (Thomas leonard) در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد. چند کوچ حرفه­ای، در سال 1995، ICF را به عنوان موسسه­ای غیر انتفاعی پایه گذاری کردند تا کوچ های همکار با پشتیبانی از یکدیگر این حرفه را توسعه دهند. سه سال بعد در حالیکه ICF توسط 70نفر داوطلب متخصص حمایت می شد و علاقمندی به این رشته افزایش یافته بود، ICF با ایجاد فهرستی از صلاحیت های اساسی و ضوابط اخلاقی مرتبط، استانداردی را در زمینه کوچینگ به وجود آورد.

در دنیای کنونی، کوچینگ، استعاره از همان کالسکه است که به فرد یا گروه در تغییر از وضعیت فعلی به وضعیت آرمانی کمک می­کند. کوچینگ با یک گفتگوی آگاهانه و رو به جلو شروع می­شود که فرد یا گروه را برای رسیدن به نتایج ارزشمند و بهینه سازی خود در زندگی، سازمان، حرفه یا کسب و کار توانمند می­سازد. در واقع، کوچ ها شکاف بین خود و مراجعه کننده را از بین برده و با آنها در مسیر همراه می­شوند و آنها را در رسیدن به آنچه تمایل دارند کمک می­کنند. کوچینگ، وضوح و شفافیت را در مسیر رسیدن به اهداف، به همراه آگاهی و تمرکز برای تسریع فرایند پیشرفت را افزایش می­دهد.

بر اساس تعریف ICF  همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجعه کننده که در طی آن، مراجعه کننده با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی های شخصی و حرفه­ای خود را افطایش می­دهد، کوچینگ نامیده می­شود. در یک تعریف دیگر توسط iPEC  کوچینگ به صورت زیر تعریف می­شود : ” فرایند عملی کردن توانایی های بالقوه مراجع و همچنین تسهیلگری جهت وصل کردن اهداف و علایق درونی به اقدام های بیرونی در جهت به اقدام های بیرونی در جهت رسیدن به هدف”. تعاریف متعدد بسیاری در منابع مرتبط برای کوچینگ وجود دارد که در مقاله بعدی با عنوان (سفر کوچینگ2) به آن می پردازیم.